نکات امنیتی اندروید

نکات امنیتی برای استفاده از گوشی‌های اندرویدی

این‌که سیستم‌عامل اندروید به شکل همه‌گیر به‌عنوان سیستم‌عامل اصلی مورداستفاده در تبلت های و گوشی‌های تلفن همراه هوشمند مورداستفاده قرار می‌گیرد هیچ جای شکی را باقی نمی‌گذارد. اما به دلیل همین محبوبیت، درخطر سوءاستفاده نیز می‌باشد و ممکن است برای آن بدافزارهایی نیز طراحی شود.

اگر مایل هستید که از این سیستم‌عامل برای تبلت های کاری‌تان استفاده کنید، امنیت این دستگاه‌ها بایستی در اولویت قرار بگیرند. این ده نکته امنیتی را دنبال کنید تا از سیستم‌عامل اندروید به‌عنوان یک سیستم‌عامل قابل‌اطمینان و کاربردی استفاده بفرمایید.

دانلود یا نصب برنامه از منابع ناشناس را مسدود کنید

راحت‌ترین راهی که گوشی اندرویدی شما می‌تواند به‌وسیله آن آلوده شود این است که از برنامه‌هایی استفاده کنید که توسط منابع معتبر و رسمی در اختیار شما قرار داده نشده باشند. در منوی تنظیمات در هر گوشی تلفن یک چک باکس وجود دارد که به‌وسیله آن می‌توانید نصب برنامه‌های غیررسمی و یا از منابع ناشناس را خاموش‌کنید.

 

اگر همچنان از گوشی‌های قدیمی استفاده می‌کنید، اندروید خود را به ۳٫۰ یا جدیدتر به‌روز کنید

اولین نسخه از اندروید که در آن از رمزنگاری استفاده‌شده بود نسخه ۳٫۰ بود. قبل از این نسخه هیچ‌گونه رمزنگاری روی اطلاعات دستگاه انجام نمی‌شد.

 

یک برنامه آنتی‌ویروس نصب کنید

در حال حاضر ویروس‌ها  و بدافزارهای اندرویدی به‌عنوان قسمتی از دنیای موبایل شناخته می‌شوند و راهکارهای بسیاری نیز برای مقابله با آن‌ها وجود دارد. خیلی از کمپانی‌های بزرگ سازنده آنتی‌ویروس برای سیستم‌عامل اندروید نیز آنتی‌ویروس‌های خودشان را دارند و می‌توان آن‌ها را Kaspersky، AVG، Avast و Norton نام برد. همچنین استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس رایگان مانند Lookout نیز که دارای نسخه Premium نیز هستند اکیداً توصیه می‌شود.

 

به WiFi های ناامن و ناشناخته وصل نشوید

یک شبکه Wi-Fi ناامن اگرچه در نگاه اول مثل یک معدن طلا می‌ماند که به ما اینترنت رایگان می‌دهد اما اگر از نسخه‌های قدیمی اندروید استفاده می‌کنید، می‌تواند برایتان دردسرساز شود. وای فای های رایگان می‌توانند حملات “مردمیانی” یا همان middleman را پیاده‌سازی کنند به‌طوری‌که هر داده‌ای که توسط شما به شبکه ارسال می‌شود توسط اشخاص دیگر موردبررسی قرار می‌گیرد. به‌طور مثال اگر شما در سایت یا شبکه اجتماعی خودتان لاگین کنید، این اطلاعات می‌تواند برای شخص دیگری که  شبکه را در اختیار دارد، نیز ارسال شود.

 

از یک برنامه قفل از راه دور استفاده کنید

اگر گوشی اندرویدی شما به سرقت رفته و یا گم‌شده است استفاده از چنین نرم‌افزارهایی می‌تواند به حفظ حریم شخصی شما کمک کند و شما می‌توانید اطلاعات آن را از راه دور حذف کرده و یا آن را قفل کنید. ازجمله این برنامه‌ها استفاده از سامانه موبایل یابی است که به شما امکان کنترل کامل بر روی گوشی تلفن همراهتان را از راه دور می‌دهد.

 

تمامی اطلاعات حساس خود را پشت یک‌لایه رمزنگاری نگه‌دارید

این‌که اطلاعات حساس خود را بر روی یک تبلت و یا گوشی عمومی که دیگران نیز به آن دسترسی دارند ذخیره کنید ایده بسیار نامناسبی است. برای رمزنگاری داده‌های خود می‌توانید از اپلیکیشن هایی استفاده کنید که اطلاعات را در پس چندلایه دیوار رمزنگاری نگهداری می‌کنند.

 

از تهدیدات پیامکی آگاهی پیدا کنید

به‌سادگی گول پیامک‌هایی که برایتان ارسال می‌شوند را نخورید ممکن است از سوی شرکت بیمه و یا بانک به شما پیامی مبتنی بر ارسال اطلاعات و یا نصب برنامه‌های خاصی ارسال شود که به‌صورت جعلی هستند و امنیت اطلاعات و سیستم‌عامل دستگاه شما را به مخاطره می‌کشند. اگر از برنامه‌های موبایل بانک و یا بیمه بر روی گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌کنید بهتر است بسیار مراقب این‌گونه تهدیدات نیز باشید.

 

از مرورگر کروم استفاده کنید

از وقتی‌که اندروید ۴٫۱ معرفی‌شده است، تلفن‌ها و تبلت ها با یک مرورگر نصب‌شده پیش‌فرض به همراه مرورگر کروم به بازار ارائه می‌شوند. کروم یکی از امن‌ترین مرورگرهای موجود در دنیای کامپیوتر و موبایل است که تهدیدات و ناامنی‌های موجود در سایت‌ها را به شما اطلاع می‌دهد.

 

برای صفحه قفل خود گذرواژه‌ای را تنظیم کنید

ساده اما حیاتی! هر شخصی درباره امنیت تلفن همراه مورداستفاده‌اش نگرانی‌هایی دارد و قفلی را بری صفحه قفل گوشی‌اش انتخاب می‌کند. این قابلیت در تمامی دستگاه‌های اندروید در زیرمنوی تنظیمات آن وجود دارد.

 

آیا گوشی‌تان سرقت شده است؟ نقشه جایگزین را بررسی کنید

خیلی‌ها این نقشه را برای گوشی‌های خود در نظر می‌گیرند و یک بیمه معتبر برای گوشی‌هایشان خریداری کرده و یا از یک ردیاب موبایل مانند موبایل یاب استفاده می‌کنند. برای دریافت این برنامه اینجا را کلیک کنید تا به هنگام به سرقت رفتن و یا گم‌شدن تلفن همراهتان به‌راحتی بتوانید از موقعیت آن باخبر شده و یا اطلاعات آن را حذف کنید.

 

 

محمد مخلوقی
در زمینه ی شبکه های کامپیوتری تحت پلتفرم های مختلف آموزش های پیشرفته ای دیده ام و همینطور در زمینه ی برنامه نویسی تحت وب حرف هایی برای گفتن دارم و تنها چیزی که از آن خسته نمی شوم یادگرفتن و پیشرفت است.